Jak wybrać fotografa na swój ślub?
5 maja 2017Ślub okiem fotografa – wstęp
Na początek małe wprowadzenie do artykułu „Jak wybrać fotografa”. W swojej karierze fotograficznej miałem przyjemność uczestniczyć w wielu uroczystościach ślubnych – od przygotowań poprzez ceremonię zaślubin na weselu kończąc. Różne miejsca, różni ludzie, różne wyzwania. I chociaż każdy ślub jest na swój sposób niepowtarzalny to z biegiem czasu zauważyłem, że niektóre elementy tej skrzętnie organizowanej uroczystości sprawdzają się lepiej, a inne gorzej. Swoimi spostrzeżeniami chciałbym się z Wami tu podzielić. Właśnie dlatego powstał projekt „Ślub okiem fotografa”. Planuję poruszać tutaj różne tematy „około-ślubne” licząc na to, że moje sugestie chociaż w niewielkim stopniu pomogą Wam w planowaniu tego pięknego dnia:)
Nie ukrywam, że zależy mi na Waszym zaangażowaniu dlatego też, jeżeli będziecie mieli jakieś pytania to proszę o umieszczanie ich w komentarzach lub przesyłanie ich bezpośrednio do mnie – na wszystkie postaram się odpowiedzieć. A może macie temat na kolejny post. Jestem tu do Waszej dyspozycji. A teraz czas zacząć pierwszy temat.
Okiem fotografa – jak wybrać fotografa na swój ślub?
Wybór dobrego fotografa na ślub to niezwykle trudne i bardzo czasochłonnym zadanie. Ponieważ na rynku cały czas występuje duże zapotrzebowanie na dobrych fotografów, poszukiwania powinno rozpocząć się jak najszybciej – praktycznie równolegle z poszukiwaniem sali weselnej. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Poniżej postaram się Wam ten temat nieco przybliżyć.
Krok 1: Styl
Na początku należy postawić sobie podstawowe pytanie: „Jakich zdjęć oczekujemy”. Z pewnością widzieliście już zdjęcia różnych fotografów z różnych uroczystości (niekoniecznie ślubnych) i niektóre podobały Wam się bardziej, a inne mniej (pomijam tu kwestie techniczne). Wynikało to właśnie z różnych stylów. W dzisiejszych czasach na styl fotografa składają się dwa elementy:
- tzw „oko” – czyli sposób w jaki postrzega i rejestruje on rzeczywistość. Element kluczowy, bo albo się to coś ma albo się nie ma i żadne programy komputerowe nie będą w stanie tego braku nadrobić. Z okiem musi ściśle współgrać głowa, która kontroluje wszystkie aspekty techniczne, światło, miejsce z którego wykonywane jest ujecie itd.
- postprodukcja – ostateczny szlif cyfrowy, jaki nadawany jest zdjęciom w programie graficznym (no chyba, że trafi się Wam amator fotografii analogowej:). Upraszczając, na tym etapie fotograf ma możliwość poprzestawiania różnego rodzaju suwaków odpowiedzialnych za ekspozycję, kontrast, nasycenie barw itd. W wyniku tych ustawień powstaje plik .jpg o określonym wyglądzie i charakterystyce. Spójrzcie na ten efekt także z perspektywy pamiątki, która ma służyć na lata. Czy za 10 czy 20 lat takie efekty się obronią czy będą uznawane za kicz?
Tyle teoria. A co to oznacza w praktyce? Najlepiej będzie posłużyć się przykładami. Poniżej zestawienie zdjęć z trzech kluczowych elementów, na które składa się usługa fotografii ślubnej czyli ceremonia zaślubin, wesele oraz plener. Zdjęcia po lewej wykonałem osobiście, zdjęcia po prawej wykonano podczas mojego ślubu (temat jest drażliwy i dość złożony – lepiej nie wchodźmy w to głębiej:)
Ceremonia zaślubin
To porównanie doskonale pokazuje co z klimatem danej chwili robi lampa błyskowa (na dodatek niewłaściwie użyta). Bohaterowie prawej strony wyglądają jakby siedzieli w jakiejś ciemnej jaskini, a tego dnia wcale nie było szczególnie ciemno. Po prostu automatyka aparatu zobaczyła sporą białą plamę zajmująca znaczną część kadru i uznała, że jest dość jasno. Pal licho tło. Albo nie pal – przecież jest jasno:)
Wesele
Wesele z punktu widzenia technicznego jest dość trudnym momentem. Mamy tu do czynienia z szybko poruszającymi się ludźmi, a na dodatek naturalnego światła albo nie ma wcale albo zaraz go nie będzie. W chwili obecnej dobry sprzęt foto potrafi radzić sobie nawet w bardzo trudnych warunkach bez dodatkowego oświetlenia. Oczywiście czasami zdarza się potrzeba użycia lampy (i to jest ten moment), ale grunt by robić to z głową. Osobiście do oświetlenia sali weselnej używam nawet czterech lamp błyskowych wyzwalanych zdalnie – pozwala to zrównoważyć oświetlenie sali. Dodatkowo staram się złapać jak najwięcej oświetlenia sali, aby uwiecznić klimat chwili.
Plener
Plener to temat zasługujący na osobnego posta. W internetach aż roi się od kiczowatych ujęć przedstawiających kiepsko oświetlone młode pary w nienaturalnych pozach (patrz prawa strona). Dla mnie plener jest okazją do zabawy światłem, eksperymentu, poszukiwania ciekawych ujęć. Właśnie podczas pleneru powstają zdjęcia, które potem lądują w ramkach:)
Teraz, gdy już wiecie co nieco o stylu możecie przystąpić do poszukiwań Waszego ulubionego portfolio. Nieocenione mogą się tu okazać porady znajomych, którzy mieli okazję współpracować już z jakimś fotografem (z zachowaniem ostrożności oczywiście). A o ostrożności piszę tu celowo bo każdy ma inny gust i fotograf, który u znajomych odwalił dobrą robotę niekoniecznie sprawdzi się u Was.
Warto także przewertować internet. Ale i tu czekają niedogodności. Przede wszystkim nawał ofert. Żeby nie zwariować warto jest skorzystać z portali, które mogą nam pomóc w usystematyzowaniu naszych poszukiwań. Dla przykładu http://www.fotograf-wesele.pl/. Wystarczy wpisać miejsce i datę ślubu, a po chwili otrzymamy listę fotografów działających w tej okolicy wraz z opisem oraz ceną usługi (co ważne cena dotyczy odgórnie ustalonego zakresu usługi więc może być bezpośrednio porównana).
Pozostaje wytypowanie i zapisanie Waszych ulubieńców:)
Krok 2: Doświadczenie
Po kroku 1 wiecie już jakich zdjęć szukacie i macie już wytypowaną jakąś grupę interesujących fotografów. Co dalej? Koniecznie musicie dokładnie przewertować portfolio fotografów, którzy Wam się podobają. Czy mieli okazję fotografować w różnych warunkach oświetleniowych? Czy przypadkiem nie przewija się tam cały czas ta sama para lub dwie (jeżeli tak to jak myślicie dlaczego?). Jak wygląda ich strona www? Czy mają bloga, a jeżeli tak to o czym piszą i co publikują. Blogi bardzo często są źródłem cennych informacji i można znaleźć tam najświeższe realizacje danego fotografa. Na koniec media społecznościowe. One także mogą być źródłem ciekawych informacji o poszukiwanym fotografie.
Analiza opisanych powyżej elementów powinna dać Wam obraz o doświadczeniu danego fotografa. A jest ono niezwykle istotne. Doświadczony fotograf zna rytm dnia ślubu. Wie jakie wydarzenia wystąpią i w jakiej kolejności, co daje mu przewagę. Jest w stanie stanąć w odpowiednim miejscu i złapać kluczowe momenty z najlepszej perspektywy. A w tym wypadku powtórki nie będzie. Warto mieć to na uwadze:)
Krok 3: Wybór
Ok to jest ten moment. Grono zainteresowanych zawężone do minimum. Na „polu bitwy” kilka nazwisk/nazw. Pozostała kwestia dokonania ostatecznego wyboru. Jak najlepiej to rozegrać?
Zapytanie e-mail – wysłanie maili do zainteresowanych. Wiadomość powinna zawierać podstawowe informacje takie jak data ślubu czy oczekiwany zakres usługi. Jeżeli fotograf nie ma swojej stronie cennika, co jest częstą praktyką, należy go także poprosić o ofertę. W dzisiejszych czasach fotografowie proponują szeroki zakres usług czy pakietów i z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – liczy się indywidualne podejście.
Dodatkowo ważne, by decyzję tę podjąć po wcześniejszym spotkaniu się z wybranym usługodawcą. Takie spotkanie ma dwa ogromne plusy.
Po pierwsze jest ono okazją do szerszego zapoznania się twórczością danego fotografa. Warto skorzystać ze sposobności i obejrzeć kilka przykładowych fotoreportaży w całości – jako gotowy produkt, który macie otrzymać po zrealizowaniu usługi. Wyobraźcie sobie, że to Wasz fotoreportaż. Zwróćcie szczególną uwagę na zdjęcia z kościoła – tu potrzeba najwięcej umiejętności i wyciska się najwięcej z posiadanego sprzętu. Nie można pozwolić sobie na fuszerkę. Spójrzcie czy była używana lampa błyskowa (przy dzisiejszej technice odchodzi się od używania lamp błyskowych – a przynajmniej tych montowanych na aparacie). Jak wyglądają i czy podobają się Wam kolory na zdjęciach? Warto też przyjrzeć się zdjęciom z pleneru. Czy w ujęciach widoczny jest jakiś pomysł? Czy zdjęcia zapadają w pamięć czy też wieje z nich nudą i kiczem (dla przykładu tania photoshopowa sztuczka z desaturacją zdjęcia i pozostawieniem jakiegoś elementu w kolorze to nie jest coś co świadczy o szczególnym wyczuciu estetyki:). Jak dla mnie zdjęcia z pleneru to te, które będą stały na szafce przy telewizorze babci czy będą zdobić Waszą ścianę wydrukowane na płótnie i dlatego też powinny stanowić mocny punkt w ofercie fotografa. Po wtóre, i jest to niestety element często bagatelizowany, spotkanie takie da Wam obraz wybranego fotografa jako człowieka – ze swoimi wadami i zaletami. Wiadomo, że każdy z nas jest inny i czasem po prostu nie ma chemii miedzy ludźmi. A dobra relacja z człowiekiem, który będzie towarzyszył Wam w tym jakże ważnym dniu jest nie do przecenienia.
Frequently Asked Questions – czyli jakie pytania powinniście zadać fotografowi ślubnemu przed podpisaniem umowy
A teraz w nagrodę za wytrwałość mały gotowiec – lista podstawowych pytań, która moim zdaniem powinna zostać zadana fotografowi ślubnemu przed podpisaniem z nim umowy. Każde z pytań zostało okraszone jakimś moim komentarzem, ale nie mogłem się powstrzymać:)
- Ile obrobionych fotografii dostaniemy? – dla fotoreportażu z całego dnia ślubu oraz pleneru w innym dniu realne wielkości mieszczą się w przedziale 300 – 400 zdjęć.
- Jak długo zajmuje obróbka materiału ze ślubu? – realny czas oczekiwania to 30-60 dni. Czas ten zależny może być od okres w roku. Są miesiące, gdy pracy jest więcej i wtedy czas realizacji może się wydłużyć, jednak i wtedy nie powinien on przekroczyć pewnych ustalonych wartości. Wartości te koniecznie zapiszcie w swojej umowie. Tylko w taki sposób jesteście w stanie zapewnić sobie terminowe wykonanie usługi.
- Czy posiadasz zdublowany sprzęt i jaką wagę przywiązujesz do bezpieczeństwa materiału? – zatrudniacie zawodowca i płacicie mu także za swój spokój. Warto więc upewnić się, że osoba ta będzie odpowiednio zabezpieczona – podwójny korpus i równoległy zapis na dwóch kartach pamięci to moim zdaniem absolutny must have. W końcu świat składa się z tych którzy robią backup i tych którzy będą go robili:)
- Czy będziesz osobiście wykonywał zdjęcia na naszym ślubie? – pytanie o tyle istotne, że wybieracie fotografa z uwagi na jego umiejętności i styl. Niefajnie byłoby na swoim ślubie zobaczyć innego człowieka bo fotograf, z którym podpisaliście umowę wysłał zastępstwo a sam poszedł na inną uroczystość.
- Czy posiadasz ukończony kurs liturgiczny i zgodę na fotografowanie uroczystości kościelnych? – w przypadku braku odpowiedniego dokumentu, ksiądz może odmówić fotografowi wykonywania zdjęć.
Krok 4: Decyzja
Na koniec pozostaje zebranie tego wszystkiego razem, wykonanie porównania i podjęcie decyzji. Pamiętajcie o podpisaniu umowy z Waszym wybrańcem:)
Podsumowanie
OK. Trochę się dla Was rozpisałem. Jeżeli niektórzy z Was odczuwają w tej chwili lekki zamęt w głowie to dobrze:) Mam nadzieję, że dzięki zawartym powyżej informacjom będziecie w stanie przystąpić do procedury wyboru Waszego fotografa ślubnego wyposażeni w niezbędną wiedzę. Jeżeli będziecie mieli do mnie jakiekolwiek pytania lub uwagi odnośnie powyższego tekstu to zapraszam do zakładki kontakt.
Zapraszam również do poczytania o ciekawych atrakcjach weselnych okiem fotografa tu.