fbpx
Fotograf ślubny Maciej Politowicz

Fotografia rodzinna Gdańsk

Ludzie, relacje, naturalność – czym wyróżnia się moja fotografia rodzinna

Moja fotografia rodzinna – gdybym miał opisać ją w trzech słowach to byłyby to: ludzie, relacje, naturalność.

Na pierwszym miejscu jesteście oczywiście Wy – bohaterowie z moich kadrów. To Wy tworzycie moje fotograficzne opowieści – stanowicie ich główną oś. Już jakiś czas temu odkryłem, że fotografowanie osób jest tym, w czym czuję się najlepiej. To jest to, co w fotografii lubię najbardziej. Przede wszystkim dlatego, że wykonywanie zdjęć osób ma w sobie pewną metafizyczną siłę. Daje moc zatrzymywania chwili, uwieczniania osób. Czy nie odczuwacie przyjemności w oglądaniu swoich zdjęć sprzed 10 lat? Nie wzruszacie się, śmiejecie, wspominacie? Czy to nie jest magiczne? To właśnie mam z tyłu głowy podczas wykonywania sesji rodzinnych.

Relacje – to wszystko to, co dzieje się pomiędzy osobami. Relacje są tym elementem, który decyduje o „głębi” zdjęcia. Sam jestem dość wrażliwym facetem, typem obserwatora. Cechy te sprawiły, że z biegiem czasu nauczyłem się dostrzegać te małe rzeczy dookoła nas. Uwielbiam pokazywać w mojej fotografii rodzinnej uczucia, emocje, śmiech, radość. Staram się, aby moje kadry były nimi przepełnione. Lubię pokazywać więź między moimi bohaterami. Czasami jest to przelotne spojrzenie, drobny gest, delikatny uśmiech.

Naturalność – to hasło zawiera w sobie dwa aspekty. Naturalność to dla mnie przede wszystkim to, jak macie czuć się przed aparatem. Poprzez zbudowanie swobodnej relacji staram się sprawić, abyście podczas sesji czuli się naturalnie. Bardzo często moje sesje przypominają spacer. Chodzimy, rozmawiamy, a ja wyłapuję „te” momenty. Oczywiście wykonuję także pozowane ujęcia, natomiast jest ich niewiele. Przede wszystkim staram się fotografiami opowiedzieć jakąś historię. Waszą historię.

Naturalność to dla mnie także postprodukcja komputerowa. Moja fotografia rodzinna ma być piękną pamiątką na lata, więc na etapie postprodukcji w komputerze szczędzę jej forsownej obróbki i zbędnego efekciarstwa.

Macie ochotę zobaczyć, jak udaje mi się połączyć te trzy wymienione elementy na zdjęciach? Zapraszam do obejrzenia plenerowej sesji rodzinnej, którą wykonałem na jednej z gdańskich plaż (kliknij).

Fotografia rodzinna Gdańsk – sprawdź jak wygląda sesja rodzinna w moim wykonaniu!

fotografia rodzinna gdańsk

Fotografia rodzinna Gdańsk – jak wygląda rodzinna sesja zdjęciowa w moim wykonaniu

Czy spotkaliście się kiedyś z pojęciem fotografii lifestyle? Nie będę tu przytaczał jej książkowych definicji. W każdym razie jest to fotografia szeroko pojętego dnia codziennego. Ma koncentrować się na ulotnych chwilach naszego życia, na emocjach, które towarzyszą nam każdego dnia. Ma pokazywać relacje z naszymi bliskimi oraz wspólnie spędzony czas. W fotografii lifestyle rolą fotografa jest złapanie tego wszystkie w możliwie naturalny sposób.

Biorąc to wszystko pod uwagę można powiedzieć, że moja fotografii rodzinna nacechowana jest właśnie takim lifestylowym sznytem.  

Do każdej rodzinnej sesji zdjęciowej muszę się przygotować. Układam sobie w głowie plan, tworzę w myślach szkice kadrów. To takie moje kamienie milowe sesji rodzinnej. Wiem, że muszę je mieć. Dają mi pewnego rodzaju komfort pracy. Poza tym stawiam na improwizację. Szukam naturalności i emocji. Staram się pokazać to w mojej fotografii rodzinnej. Robię wszystko żebyście przed obiektywem czuli się swobodnie.

Każdą sesję zaczynam od zrobienia tzw. „klasyków na kominek”. To taka fotograficzna rozgrzewka zarówno dla mnie, jaki i dla moich modeli. Są to zdjęcia, które nie należą do moich ulubionych, ale wiem, że powinny zostać zrobione podczas takiej sesji zdjęciowej. Nie wymagają artystycznego kunsztu, ale stanowią wspaniałą pamiątkę – w większości przypadków to właśnie one lądują w ramkach czy są prezentowane rodzinie. W kadrze mamy uśmiechniętych wszystkich bohaterów sesji na pięknym tle. Te pierwsze kadry są także okazją żeby się wzajemnie poznać, wyczuć. Pozwalają przełamać lody, nawiązać kontakt.

Po tym wstępnie przechodzę do głównej części rodzinnej sesji fotograficznej. Czyli krążę w okolicach skomponowanych wcześniej w głowie szkiców. W praktyce okazuje się, że jeden pomysł miesza się z drugim. Po drodze powstaje jeszcze inna wizja – ot zwyczajna praca twórcza zasilona dużą dawką improwizacji. Zresztą w fotografii rodzinnej (zwłaszcza tej z udziałem małych dzieci) trudno jest posługiwać się planem. Prawda jest taka, że to ci najmłodsi uczestnicy rodzinnej sesji zdjęciowej wyznaczają jej rytm i trzeba się do tego dopasować. Szczerze powiedziawszy to taki układ bardzo mi odpowiada.    

Chcecie zobaczyć to na przykładach? Zapraszam do obejrzenia rodzinnej sesji lifestyle w Gdańsku, którą wykonałem przy okazji tradycyjnego wypiekania świątecznych pierniczków (kliknij).

Fotografia rodzinna Gdańsk – sprawdź moją ofertę!

fotografia rodzinna lifestyle Gdańsk

Fotografia rodzinna Gdańsk – oferta sesji rodzinnej lifestyle

Byłoby super gdybyście po przeczytaniu tego wpisu zdecydowali się zaprosić mnie do swojego świata. Ze swojej strony obiecuję zrobić wszystko żebyście przed obiektywem czuli się swobodnie.  Nie mogę się doczekać żeby opowiedzieć Waszą historię. Mogę sfotografować Was w plenerze, u Was w domu lub w ulubionej bawialni (studio to zdecydowanie nie mój klimat). Wspólnie stworzymy na pewno wspaniałą pamiątkę, do której będzie wracać latami.

Pakiet SPakiet MPakiet LPakiet XL
400 zł – 20 zdjęć600 zł – 30 zdjęć950 zł – 50 zdjęć1600 zł – 100 zdjęć
Czas trwania sesji: do 1 hCzas trwania sesji: do 2 hCzas trwania sesji: do 3 hCzas trwania sesji: do 12 h
20 odbitek 13×19 cm zapakowanych w tekturową teczkę30 odbitek 13×19 cm zapakowanych w tekturową teczkę50 odbitek 13×19 cm zapakowanych w drewniane pudełko50 odbitek 13×19 cm zapakowanych w drewniane pudełko
Dodatkowe zdjęcie w wersji cyfrowej: 50 złDodatkowe zdjęcie w wersji cyfrowej: 40 złDodatkowe zdjęcie w wersji cyfrowej: 30 złDodatkowe zdjęcie w wersji cyfrowej: 25 zł
Eko album 10 rozkładówekAlbum 20×20 cm w płóciennej oprawieAlbum 25×25 cm w płóciennej oprawie
Wysyłka odbitek do wskazanego paczkomatu: 15 złWysyłka odbitek do wskazanego paczkomatu: 15 złWysyłka odbitek do wskazanego paczkomatu: 15 złWysyłka odbitek do wskazanego paczkomatu: 0 zł

Warianty fotoalbumów dostarczanych przeze mnie do pakietów L i XL możecie obejrzeć tutaj

ROCZKI, CHRZCINY i inne imprezy rodzinne
500 zł – 40 zdjęć z reportażu z 1,5 h + 40 odbitek 13×19 cm
900 zł – 80 zdjęć reportażu z 3 h + 80 odbitek 13×19 cm + fotoalbum 20×20 cm

Powyższe ceny dotyczą również innego rodzaju sesji, w tym: sesji narzeczeńskich, sesji poślubnych, sesji kobiecych. Cena dotyczy zdjęć wykonywanych do 25 km od Gdańska. Jeśli chcesz zaprosić mnie do miejsca swojego zamieszkania (a mieszkasz dalej niż te 25 km) dolicz proszę 1 zł za 1 km podróży w jedną stronę.

Chcesz sprawić prezent swoim bliskim – nie ma problemu. Bezpłatnie mogę przygotować cyfrowy voucher.

Fotografia rodzinna Gdańsk – skontaktuj się ze mną!